Włoska przygoda w Reggio Emilia

Mieszkanie we Włoszech było od dłuższego czasu na mojej liście rzeczy do zrobienia. Dwa lata temu, gdy byłam na wakacjach we Włoszech, jednym z miejsc, które odwiedzałam była Bolonia. Pamiętam, że chodząc po mieście myślałam o tym jak fantastyczny jest jego klimat oraz że chciałabym tu kiedyś zamieszkać! Nie przypuszczałam wtedy, że dwa lata później ta niewinna myśl przerodzi się w prawdziwą przygodę oraz że znajdę się tutaj za sprawą fantastycznego programu, jakim jest Europejski Korpus Solidarności.

Za sprawą decyzji organizacji przyjmującej zamiast do Bolonii trafiłam do Reggio Emilia. Jest to średniej wielkości miasto położone w sercu regionu Emilia-Romania, pomiędzy Parmą a Bolonią. Miasto ma w sobie wyjątkowy urok i kryje wiele ciekawostek. Przykładowo, to właśnie w Reggio Emilia został skomponowany hymn polski. 

Mój wolontariat w organizacji polega głównie na obsługiwaniu projektów VET (Vocational and Educational Trainings). Innymi słowy jest to praca z młodzieżą przyjeżdżającą na praktyki we Włoszech. Uwielbiam moje zajęcie głównie ze względu na to jak bardzo jest zróżnicowane. Na co dzień zajmuje się głównie przygotowywaniem i nadzorowaniem zajęć dla części uczniów, którzy odbywają praktyki w naszym biurze, pomagam dziewczynom pracującym w biurze w sprawach organizacyjnych, uczestniczę w kolacjach powitalnych i pożegnalnych dla grup czy też oprowadzam nowo przybyłych uczniów po Reggio Emilia lub Parmie. Poza tym, do moich zadań należy między innymi jeżdżenie z grupami na wycieczki – do Wenecji, Florencji lub Mediolanu. Dzięki temu w każdym miesiącu mam okazje odwiedzić co najmniej jedno z tych miejsc!

Ewelina, wolontariuszka EKS Fundacji Schumana we Włoszech

Ludzie, których poznałam podczas mojego pobytu w Reggio są niesamowicie przyjaźni i otwarci – zaczynając od fantastycznych dziewczyn pracujących w biurze, kończąc na znajomych, których poznałam poza pracą. Po spędzonych tu kilku miesiącach również ja stałam się bardziej otwarta na nowe znajomości, nauczyłam się doceniać małe rzeczy i zwyczajnie cieszyć się życiem. Niestety, jedną z barier jest dla mnie brak znajomości języka. W takim mieście jak Reggio znajomość włoskiego jest praktycznie obowiązkowa, co generuje często problemy z komunikacją, lecz jednocześnie motywuje mnie do nauki języka. Mimo wszystko uważam, że zdecydowanie warto było tu przyjechać i już teraz wiem, że Reggio Emilia zawsze będzie miało specjalne miejsce w moim sercu ?