Zaproś wolontariusza

Fundacja Schumana od lat wspiera dialog międzykulturowy oraz współpracę międzynarodową goszcząc wolontariuszy z różnych krajów. Chcąc ułatwić młodzieży poznanie nowych kultur umożliwiamy zaproszenie wolontariuszy na spotkanie w szkołach, bibliotekach oraz innych placówkach dla dzieci i młodzieży.

Wolontariusze mogą poprowadzić zajęcia, warsztaty, prezentacje na tematy europejskie, dotyczące zagadnień społecznych, kulturowych lub przedstawić możliwości, jakie daje młodzieży Europejski Korpus Solidarności. Spotkania mogą być prowadzone w języku angielskim, języku ojczystym wolontariuszy oraz w zależności od znajomości i umiejętności czasem też w języku polskim. Na zajęcia można zaprosić jednego lub więcej wolontariuszy. Warsztaty również mogą się odbyć w biurze Fundacji w Warszawie.

W październiku 2023 roku przyjechała do nas Mafalda z Portugalii, Mika z Niemiec oraz Louise z Francji.

Mafalda wspiera naszą Fundację, tak że chętnie przyjedzie do Waszej placówki w każdym zakątku Polski, żeby przedstawić swoje warsztaty. Mika i Louise wspierają Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Warszawie, jednak również chciałyby podzielić się swoją wiedzą z polską młodzieżą.

ZAPROŚ WOLONTARIUSZA

Jak to działa:

 1. przejrzyj poniższe propozycje spotkań organizowanych przez wolontariuszy i wybierz to/te, które Cię najbardziej interesuje/interesują;
 2. wypełnij formularz zgłoszeniowy;
 3. w odpowiedzi na wysłany formularz odezwą się do Ciebie sami wolontariusze, aby ustalić szczegóły spotkania i zorganizować podróż;
 4. wolontariusze odwiedzą Twoją placówkę z wybranym warsztatem.

Warsztaty proponowane przez wolontariuszy:

 • Mafalda, „Tajemnice praw człowieka w UE”
 • Mika, „Jak działa demokracja?”*
 • Louise, „Rozwój angielskiego i francuskiego języków”*

*warsztaty dostępne od 11.03.2024

Opisy warsztatów znajdziecie tutaj

Prośby z naszej strony:

 • Wszystkie zaproszenia prosimy wysłać z przynajmniej trzytygodniowym wyprzedzeniem, żeby wolontariusze mieli czas na zorganizowanie wyjazdu i przygotowanie się do niego.
 • Prosimy o pokrycie kosztów podróży wolontariuszy – należność za bilety prosimy przekazać wolontariuszkom po spotkaniu. Dziewczyny podróżują z Warszawy (mają warszawską kartę miejską). Jako organizacja non-profit nie możemy wystawiać rachunków a jedynie pokwitowanie odbioru pieniędzy przez wolontariuszki, będących zwrotem kosztów podróży. Na Waszą prośbę bilety zostaną odesłane pocztą. Gdyby wysokie koszty podróży uniemożliwiały Wam zaproszenie wolontariuszek, uprzejmie prosimy o kontakt (volunteering@schuman.pl), spróbujemy znaleźć rozwiązanie 😉
 • Uprzejmie prosimy o zaplanowanie pobytu wolontariuszy, np. odebranie ich z dworca/przystanku lub dokładne poinstruowanie o drodze, a w przypadku gdy cała podróż będzie bardzo długa – możliwe, że poprosimy o zapewnienie noclegu.
 • Pamiętajcie, że wolontariusze nie są pedagogami – zajęcia powinny odbywać się przy obecności nauczyciela/nauczycielki.
 • Po wizycie wolontariuszy prosimy o przesłanie informacji zwrotnej na temat spotkania oraz zdjęć i relacji zamieszczonych na Waszych stronach i w lokalnych mediach na adres: volunteering@schuman.pl. Wolontariusze podeślą też Wam link do ankiety ewaluacyjnej aby kolejne spotkania organizowane przez nich były coraz lepsze 🙂