O nas

Witamy na stronie wolontariatu europejskiego Fundacji Schumana!

Wolontariat międzynarodowy w Europie idealnie wpisuje się w misję naszej Fundacji, którą jest „motywowanie Europejczyków do aktywności obywatelskiej oraz promowanie integracji europejskiej i wartości na jakich się ona opiera”.

Jesteśmy prężnie działającym zespołem z dużym doświadczeniem w organizacji wolontariatu europejskiego. Gościmy wolontariuszy u nas w biurze, wysyłamy Polaków zagranicę i koordynujemy wolontariuszy z  zagranicy w 8 różnych placówkach w Polsce realizując naszą europejską misję. Lubimy to co robimy i zarażamy tą pozytywną energią młodych ludzi, motywujemy ich do działania na rzecz wspólnej Europy 🙂

Zajmujemy się wolontariatem europejskim już od 2001 roku. Zaczynaliśmy z programem „Młodzież w działaniu”, potem realizowaliśmy program Wolontariatu Europejskiego (EVS – European Voluntary Srvice) i projekty wolontariatu w ramach Erasmus+, a teraz kontynuujemy tą podróż z Europejskim Korpusem Solidarności.

Obecnie mamy przyjemność koordynować dwa projekty:

  • projekt „Schuman Solidarity Crew” w ramach 3-letniego partnerstwa na rzecz wolontariatu, w które w latach 2018-2022 zaangażowanych będzie 37 wolontariuszy,
  • projekt „Schuman Volunteers”, który w latach 2021-2023 połączy 15 wolontariuszy.

Nasze projekty wolontariatu w Polsce realizujemy w partnerstwie z 8 wspaniałymi organizacjami goszczącymi wolontariuszy – placówkami edukacji formalnej i nieformalnej, zajmującymi się edukacją europejską , specjalną i integracyjną:  Przedszkolem Specjalnym 393 w Warszawie, Przedszkolem Specjalnym 213 w Warszawie, Przedszkolem nr 245 dla Dzieci Słabowidzących im. Sowy Mądrej Głowy, Klubem Integracji Europejskiej w Zespole Szkół w Wojkowicach, Przedszkolem  nr 146 w Warszawie, Szkołą Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 318 im. J. Ch. Andersena w Warszawie, Oddziałem Terenowym Towarzystwa Rozwijania Aktywności Dzieci „SZANSA” oraz Dwujęzyczną Szkołą Podstawową nr 1 w Wesołej.

Co robią wolontariusze w tych organizacjach? Wolontariusze goszczeni w naszym biurze uwalniają swoją kreatywność przygotowując i prowadząc własne warsztaty dla uczniów w całej Polsce, pomagają zespołowi w bieżących projektach oraz promują wolontariat. Wolontariusze w Klubie Integracji Europejskiej w Wojkowicach również promują ideę wolontariatu i organizują nieformalne nauczanie języka angielskiego/rodzimego prowadząc tandemy językowe, rozmawiając z uczniami na wybrane europejskie tematy. W każdym specjalnym przedszkolu – 213, 245 i 393 – wolontariusze uczą się, jak pracować z dziećmi z niepełnosprawnościami, zdobywają fachową wiedzę i umiejętności, pomagają  nauczycielom w codziennej rutynie, ale także malują uśmiechy na twarzach dzieci. Przygotowują też różne aktywności związane z kulturą ich kraju pochodzenia lub ich zainteresowaniami. Tak samo jak w przedszkolu 146, w którym poza uzupełnieniem oferty przedszkola o elementy międzykulturowe, wolontariusze poznają różne diety zapewniane najmłodszym ze względu na ich zapotrzebowania żywieniowe. W szkole podstawowej 318 i Dwujęzycznej Szkole Podstawowej wolontariusze uatrakcyjniają dzieciom czas spędzany w świetlicy, przygotowują aktywności związane ze swoimi rodzimymi językami, kulturami czy własnymi zainteresowaniami. Dodatkowo w szkole integracyjnej wolontariusze wspierają dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności. Jeśli ktoś chce blisko współpracować z mieszkańcami Warszawy,  „Szansa” jest dla niego idealnym miejscem. Wolontariusze organizują zajęcia i warsztaty dla lokalnej społeczności – dzieci, dorosłych i seniorów z dzielnicy.

Aby zintegrować wolontariuszy i zwiększyć zasięg ich oddziaływania, organizujemy z nimi i dla nich wspólne aktywności.

Jako obywatel lub obywatelka Polski możesz wyruszyć na przygodę z wolontariatem europejskim mając nasze wsparcie! Więcej informacji znajdziesz w zakładce „O wolontariacie” i „Wyjedź”.